Cameron Highlands
Cameron Highlands is een schitterend mooi hoogland. Vanwege de hoge ligging is het er koeler dan in de rest van Maleisië. Geniet van wandelingen, typisch Engelse scones en prachtige uitzichten over theeplantages.
Veel populaire bestemmingen binnen Maleisië zijn goed en vooral voordelig te bezoeken. Dit komt grotendeels door het koloniale verleden, waarbij de Engelsen er een geweldige infrastructuur hebben aangelegd. Op vrijwel elk traject heb je keuze uit verschillende vervoersmogelijkheden en zelfs de (relatief) duurste manier van reizen - met Grab - is zeer goedkoop vergeleken Nederland. Andere populaire manieren om door Maleisië te reizen zijn per vliegtuig, bus, trein of huurauto. De huurauto is prettig, omdat je flexibel bent en zelf kunt bepalen welke afstanden je dagelijks wilt afleggen. Privé-vervoer (auto met chauffeur) is ook prima mogelijk, maar minder populair dan de eerder genoemde opties. De bus is goedkoop en efficiënt, gaat naar elke bestemming binnen het land en komt aan en vertrekt vanaf strategisch handige locaties. De trein is goedkoop maar alleen op enkele trajecten geniet het de voorkeur boven de bus, een huurauto of het vliegtuig. Het vliegtuig is het meest gebruikte vervoersmiddel onder toeristen. Dit komt door de scherpe prijzen met daarbij opgeteld de doorgaans korte reistijd.
Je kunt op meerdere manieren door Maleisië reizen. Sinds de opkomst van de low cost luchtvaartmaatschappijen in Zuidoost-Azië vlieg je voor zeer voordelige prijzen door het hele land. Deze binnenlandse vluchten duren bijna nooit meer dan een uur, uitgezonderd Sabah en Sarawak op Maleisisch Borneo dat binnen 2 uur bereikbaar is vanaf Kuala Lumpur. Het is een prima manier om het hele land te zien, zonder teveel kostbare vakantiedagen kwijt te zijn aan het reizen. Met de bus of huurauto zou je namelijk snel een hele dag kwijt zijn om hetzelfde traject af te leggen.
Binnen Maleisië vlieg je vaak het voordeligst met AirAsia en Firefly. Ga ook altijd de prijzen van vergelijkbare vluchten bij Malaysia Airlines na aangezien de low cost airlines niet altijd de goedkoopste zijn. De low cost luchtvaartmaatschappijen vliegen op bijna alle noemenswaardige steden binnen Maleisië en naar veel bestemmingen in de omringende landen. De kosten van tickets zijn bijzonder laag, je vliegt bijvoorbeeld voor zo'n €20 per persoon van Kuala Lumpur naar Penang (enkele reis, inclusief bagage, ruim vooraf geboekt). De low cost airlines drukken de kosten door de administratieve processen zoveel mogelijk geautomatiseerd uit te voeren. Verder zijn vliegtickets zo nu en dan ook flink duur, vooral bij tickets die dicht op de vertrekdatum geboekt worden (dat soort tickets zijn doorgaans zelfs duurder bij de budget airlines dan bij Malaysia Airlines).
Grab is een veel gebruikt ride-sharing platform in Maleisië (en Maleisisch Borneo). Het werkt heerlijk. Je boekt via de app een rit naar een bestemming en de app ziet waar je op dat moment zelf bent zodat je zelf een pick-up locatie kunt kiezen. Je accepteert de prijs en de chauffeur is er meestal binnen enkele minuten. Daarna is het een kwestie van instappen en op de bestemming weer uitstappen, betalen gaat automatisch via de app. Een taxirit binnen het centrum kost meestal niet meer dan RM20, maar de prijs gaat vaak omhoog tijdens de spits of bij een regenbui. Vanaf het centrum van Kuala Lumpur naar de luchthaven kost een budget Grab meestal niet meer dan RM80, maar een ultraluxe Executive Grab begint bij RM200 (maar dan rijdt je wel in een luxe en ruime Toyota Alphard of Vellfire.
Heel Maleisië werkt inmiddels met Grab, of met de alternatieven inDrive of AirAsia Ride. Grab is het meest gebruikt, maar daardoor vaak ook het duurst (hoewel de verschillen minimaal zijn). Fijn aan Grab (en de andere apps) is dat je vooraf makkelijk je betaalgegevens (bv onze Wise of Revolut debitkaart) invoert en alles verder automatisch gaat. Je kan met Grab ook contant betalen. Een belangrijke vereiste bij het gebruik van de taxi-apps is dat je over een werkende internetverbinding beschikt. Koop dus bij aankomst een lokale simkaart of activeer een eSIM als je telefoon dit ondersteunt.
Bij lange afstanden kun je op veel trajecten prima de trein nemen. De trein is naargelang de klasse waarin je reist bijzonder comfortabel en er rijden inmiddels ook een aantal zeer moderne treinen door Maleisië. Tickets voor de trein kun je vooraf online via KTMB kopen of bij de ticketbalie op KL Sentral, het treinstation van Kuala Lumpur. Er rijden diverse treinen door heel Maleisië, maar het meest populaire traject onder toeristen is de route Kuala Lumpur - Ipoh - Penang - Alor Setar. Verder kun je dagelijks per trein naar Bangkok in het noorden of Singapore in het zuiden reizen. Treintickets zijn over het algemeen erg goedkoop, mits je er ruim op tijd bij bent. Zo reis je meestal al voor een paar ringgit met de gewone (trage) trein. Voorbeeld: De trein tussen Kuala Lumpur en Singapore kost bijvoorbeeld maar RM40 voor een 2e klasse ticket. Voor 1st class betaal je zo'n RM180 (incl. airco en privécoupé). De trein tussen Kuala Lumpur en Penang is iets duurder, maar erg modern en snel. Binnen 3,5 uur kom je aan op treinstation Butterworth voor de ferry naar Georgetown.
Tussen bijna elke noemenswaardige stad in Maleisië rijden bussen. De bus is over het algemeen sneller dan de trein vanwege de vele stops van de trein bij de verschillende dorpen en steden langs het traject (uitgezonderd het eerdergenoemde traject tussen Kuala Lumpur en Alor Setar). Bussen vertrekken meestal vanaf de grote bus terminal BTS net buiten Kuala Lumpur. Dit enorme busstation lijkt wel een luchthaven en is makkelijk met de metro of een Grab vanaf het centrum van Kuala Lumpur bereikbaar. Tickets boek je altijd ruim vooraf via de populaire ticket platforms als 12go.asia, BusOnlineTicket of Easybook. Er zijn verder diverse kleinere busmaatschappijen actief en soms rijden deze met zeer luxe en moderne bussen door het land. Een populair voorbeeld is het luxe Aeroline waar wij zelf geweldige ervaringen mee hebben.
Er is helaas wel soms wat discussie over het rijgedrag van buschauffeurs in Maleisië. Een hoofdreden om de bus te vermijden is vanwege de ongelukken die buschauffeurs jaarlijks binnen Maleisië veroorzaken. Wat dat betreft is het vervoer per trein, vliegtuig en zelfs per huurauto veiliger dan het reizen per bus (de wat duurdere busvervoerders rijden wel vaak veel veiliger). Door de jaren heen is de situatie wel flink verbeterd en vooral bij dagbussen komen ongelukken zelden voor. Let wel altijd op je persoonlijke bezittingen en hou deze bij je als je de bus neemt.
Je kunt Maleisië zeer goed per huurauto verkennen. Links rijden stelt nagenoeg niks voor (ook niet in de grote steden omdat het vaak eenrichtingsverkeer is) en het wegennet is er verder zeer goed. Een auto huur je al voor RM130 per dag en bij 1 week is het goedkoper (lees meer over autoverhuur in Maleisië). Wij hebben zo al diverse trips ondernomen, die allemaal erg leuk waren. Self-drive is erg goed mogelijk in Maleisië. Zorg overigens wel voor een lokale simkaart of eSIM voor Google Maps of Waze of huur er een GPS systeem bij (kostbaar en ouderwets). Twee populaire websites om de goedkoopste autoverhuurders te vinden zijn Rentalcars.com en Economy Car Rentals.
Een privéauto met chauffeur kost in Maleisië meestal tussen de RM350 en RM700 per dag, afhankelijk van het type auto, hoe lang je hem nodig hebt (meestal 8-10 uur) en waar je hem gebruikt (in de stad of daarbuiten). Dit is dan inclusief eten en goedkope accommodatie voor de chauffeur bij een rondreis. Grotere/luxe auto's en langere ritten zijn duurder en benzine/tol zijn soms niet bij de prijs inbegrepen. Voor stadstours kun je rekenen op tarieven vanaf RM35-40/uur voor standaard sedans, terwijl een SUV of minivan voor 8 uur ongeveer RM400 kost, inclusief brandstof/tol. Dit is voor veel reizigers een reden om van Grab gebruik te maken, vooral als je de auto met het hele gezin deelt.
In Kuala Lumpur kun je gemakkelijk met de metro de stad verkennen. De monorail is voor toeristen een interessante metrolijn want deze gaat dwars door het centrum van de stad. In KL Sentral (het centrale treinstation van KL) komen alle metrolijnen bij elkaar. Als je naar een station buiten het centrum wilt, dien je meestal over de stappen op een andere lijn bij KL Sentral. Op Google Maps staan alle stations duidelijk weergegeven. Een ritje met de metro in Kuala Lumpur kost vaak niet meer dan RM1.20 per stop en betalen doe je makkelijk met een Touch 'n Go kaart.
Momenteel heeft Kuala Lumpur een groot aantal metrolijnen, met onderscheid tussen de oudere LRT metrolijnen en de moderne en snelle MRT metrolijnen. De nieuwste MRT metrolijnen gaan dwars door het centrum van Kuala Lumpur (de groene Kajang metrolijn) of langs de rand van het centrum (de gele Putrajaya metrolijn). Er is verder nog een cirkel-metrolijn in aanbouw en nog een aantal nieuwe metrolijnen die het centrum beter met een aantal buitenwijken koppelt.